Etsimme vapaaehtoisia aikuisia lapsen tai nuoren turvalliseksi aikuiskaveriksi eli Kamuksi. Koulutamme uusia Kamuja eri puolilla pääkaupunkiseutua!

-28.2.2026
Aikuiskaveriksi lapselle tai nuorelle pääkaupunkiseudulla?
Etsimme vapaaehtoisia aikuisia lapsen tai nuoren turvalliseksi aikuiskaveriksi eli Kamuksi eri puolille pääkaupunkiseutua.
Kamu ja PikkuKamu tapaavat noin kahdesti kuussa mukavan tekemisen ja yhdessäolon merkeissä. Suosittua tekemistä on esimerkiksi metsäretket, ulkoilu, leikkipuistot, pelailu ja leipominen - tärkeintä kuitenkin aikuisen tarjoama läsnäolo ja aito kiinnostus lapsen elämästä.
Matka aikuiskaveriksi eli Kamuksi alkaa OmaKamu-koulutuksella, jonka aikana saa tietoa toiminnasta ja pääsee pohtimaan omia valmiuksiaan Kamuna, yhdessä kouluttajien ja muiden ryhmäläisten kanssa.
OmaKamu-koulutus on maksuton 15 tunnin laajuinen kurssi, jonka aikana käsitellään Kamuna toimimisen periaatteita käytännönläheisesti. Kurssin sisältö perustuu tutkimustietoon sekä pitkään ammatilliseen kokemukseen lasten ja nuorten kanssa toimimisesta. Koulutuksia järjestetään säännöllisesti pääkaupunkiseudulla. Koulutuksen jälkeen vapaaehtoistoiminta Kamuna voi alkaa omalla asuinalueellasi!
Målgrupp
Ålder 18-85Form
Vänskaps- och stödverksamhetSpråk
FinskaOmråde
Esbo, Helsingfors, Kervo, Kyrkslätt, VandaFinns det en avgift?
Kostnadsfri
Toiminta on maksutonta ja perustuu vapaaehtoisuuteen