Sivusto käyttää evästeitä parantaakseen käytettävyyttä. Sivuston evästeet eivät kerää mitään yksilöllisiä käyttäjätietoja esim. markkinointitarkoitukseen. Hyväksy evästeiden käyttö sulkeaksesi tämän ikkunan.
Selvä!
  • Tietoa palvelusta

TIETOA PALVELUSTA

Lähellä.fi on valtakunnallisesti ja alueellisesti toimiva helppokäyttöinen verkkopalvelu, jonka avulla ihminen löytää merkityksellistä toimintaa, yhteisöllisyyttä, apua ja osallistumismahdollisuuksia. Palvelu kokoaa järjestöjen ja yhteisöjen tuen, toiminnan ja tapahtumat yhteen osoitteeseen, sekä edistää kansalaistoiminnan näkyvyyttä Suomessa.

Verkkopalvelua otetaan parhaillaan käyttöön valtakunnallisesti. Käyttöönoton aikana järjestöt ja yhteisöt siirtyvät Toimeksi.fi-verkoston aluepalveluista käyttämään uutta valtakunnallista Lähellä.fi -verkkopalvelua. Näet käyttöönoton edistymisen aikataulun alta.


Verkkopalvelu on osa Lähellä.fi-verkostoa (ent. Toimeksi.fi-verkosto), joka on toiminut vuodesta 2013 lähtien. Olemme yhdessä rakentamassa käyttöönne uutta valtakunnallisesti ja paikallisesti toimivaa verkkopalvelua vanhojen alueellisten palvelujemme pohjalta. Työ on aloitettu koko verkoston yhteistyönä ja uusi palvelu on tarkoitus ottaa käyttöön kokonaisuudessaan vuoden 2022 aikana.

Lähellä.fi-verkosto

koostuu 13 alueellisesta toimijasta:

Kanta-Häme

Hämeen Setlementti ry
Essi Turvala, essi.turvala@hameensetlementti.fi
Järjestöille ja julkiselle sektorille suunnatut tiedot löytyvät tällä hetkellä vielä sivulta meidanhame.fi

Keski-Suomi

Keski-Suomen Yhteisöjen Tuki ry
Keski-Suomessa palvelu otetaan käyttöön kesäkuussa 2022. Tiedot löytyvät tällä hetkellä vielä sivulta www.yhdistystori.fi.
Matti Tervaniemi, matti.tervaniemi@kyt.fi

Kymenlaakso

Kymen-Karjalan sosiaali- ja terveysturva ry
Kymenlaaksossa palvelu otetaan käyttöön elokuussa 2022. Tiedot löytyvät tällä hetkellä vielä sivulta www.yhdistysinfo.fi

Lappi

Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry
Riitta Ollila, riitta.ollila@lapinsote.fi
Järjestöille ja julkiselle sektorille suunnatut tiedot löytyvät tällä hetkellä vielä sivulta lappilaiset.fi

Pirkanmaa

Artteli-kumppanuusyhdistys ry
Tero Hannula, tero.hannula@artteli.fi
Järjestöille ja julkiselle sektorille suunnatut tiedot löytyvät tällä hetkellä vielä sivulta järjestötpirkanmaa.fi

Pohjanmaa

Pohjanmaan Yhdistykset ry
Pohjanmaalla palvelu otetaan käyttöön 2.5.2022. Tiedot löytyvät tällä hetkellä vielä sivulta www.sinnedit.fi
Raija Koivisto, raija.koivisto@pohy.fi | Satu Perkiömäki, satu.perkiomaki@pohy.fi

Pohjois-Karjala

Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistys ry
Pohjois-Karjalassa palvelu otetaan käyttöön elokuussa 2022. Tiedot löytyvät tällä hetkellä vielä sivulta www.jelli.fi
Marleena Laakso, marleena.laakso@pksotu.fi

Uusimaa

HyTe ry
Jussi Sorsimo, jussi.sorsimo@hyte.fi

Pohjois-Pohjanmaa

Pohjois-Pohjanmaan sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry
Pia Bergström, info@kumppanuuskeskus.fi
Järjestöille ja julkiselle sektorille suunnatut tiedot löytyvät tällä hetkellä vielä sivulta ihimiset.fi

Pohjois-Pohjanmaa

Vuolle Setlementti ry
Annukka Oksman-Hiukka, annukka.oksman-hiukka@vuolleoulu.fi
Järjestöille ja julkiselle sektorille suunnatut tiedot löytyvät tällä hetkellä vielä sivulta varesverkosto.fi

Eikö teidän alueeltanne ole vielä yhteistyötoimijaa mukana verkostossa? Verkostoasioissa voit olla yhteydessä Lähellä.fi-verkostoluotsiin: riitta.kurki@lapinsote.fi


Järjestö, tule mukaan!

Lähellä.fi-palvelu tarjoaa maksuttoman kanavan esilläoloon ja viestintään valtakunnallisille

  • järjestöille,

  • liitoille,

  • yhdistyksille,

  • yhteisöille,

  • aktiivisille kansalaistoimijoille ja

  • ei-kaupallisille toimijoille.

Lähellä.fi on tarkoitettu yleishyödyllisen toiminnan esittelyyn. Mukaan voivat rekisteröityä hyvinvointia edistävät yhdistykset, liitot, järjestöt ja aktiiviset kansalaistoimijat. Myös kunnat ja seurakunnat voivat rekisteröityä toimijoiksi.


Yhteistyö

Lähellä.fi -verkkopalvelun kuvat yhteistyössä verkoston aluetoimijoiden ja Suomi-kuvapankin kanssa.

Haluatko tietää yhteistyömahdollisuuksista Lähellä.fi-verkkopalvelun kanssa? Ota meihin yhteyttä!