• Kamun kokkailuleiri 7-12-vuotiaille
28.7.2025-1.8.2025

Kamun kokkailuleiri 7-12-vuotiaille

Satakunnan Lastenliiton päiväleiri päivittäin klo 9-15 Kaarisillan koululla

Kamun kokkailuleirillä leiriläiset ja ohjaajat valmistavat yhdessä lounasta ja välipalaa. Lapset pääsevät vaikuttamaan valmistettavien ruokien valintaan (ohjaajat antavat vaihtoehtoja, jotta lounaiden ravitsevuus tulee varmistettua, mutta päätöspäivänä lounaskin voi mennä hieman enemmän herkuttelun puolelle). Kokkailu pyritään hoitamaan niin, että kaikki pääsevät osallistumaan jokaiselle kokkailukerralle. On kuitenkin mahdollista, että leiriläiset voidaan jakaa ryhmiin, joissa päivittäinen tekeminen vaihtelee. Jokainen leiriryhmä on erilainen. Kaikki pääsevät kuitenkin osallistumaan joka päivä joko lounaan tai välipalan valmistamiseen. 

Leirillä kootaan reseptivihot, jotka saa kotiin mukaan. Lisäksi luvassa on ulkoilua, pelailua, askartelua ja tietenkin rentoa yhdessäoloa kesälomasta nauttien. Lopullinen ohjelma määräytyy osallistujien ja ryhmän mielenkiinnon kohteiden sekä sääolosuhteiden mukaan. 

Kenelle:
Päiväleiri on tarkoitettu 7-12-vuotiaille. Mukaan voivat tulla kaikki vuosina 2013-2018 syntyneet lapset, joilla on taitoa olla ja toimia isossa lapsiryhmässä. Huom! Ikärajat ovat vain suosituksia, joiden mukaan leirien toiminta suunnitellaan. 

Leiriaika ja -paikka: 
Leiri pidetään ma-pe 28.7.-1.8.2025 päivittäin klo 9-15 Kaarisillan koulun kotitalousluokassa (Jokisatamantie 1, 28190 Pori).

Hintaan sisältyy: 
Leirimaksu 90 € (5 päivää). Hinta pitää sisällään monipuolisen leiriohjelman, tarvittavat materiaalit, vakuutuksen sekä yhdessä ohjaajien kanssa valmistetun lounaan ja välipalan päivittäin.

Målgrupp

Ålder 7-12

Form

Läger, utflykter och resor

Språk

Finska

Område

Björneborg

Finns det en avgift?

Betala

Leirimaksu 90 €

Dessa kan intressera dig