• OmaKamu-koulutus Hämeenlinnassa
-12.10.2023

OmaKamu-koulutus Hämeenlinnassa

Kiinnostaako sinua vapaaehtoistoiminta lasten ja nuorten parissa? Haluatko saada uusia kokemuksia? Oletko luotettava ja vastuuntuntoinen?

OmaKamu ry kehittää ja organisoi vapaaehtoista kaveritoimintaa lasten ja nuorten hyväksi. Ohjaamme luotettavia vapaaehtoisia aikuisia toimimaan lasten ja nuorten kavereina eli Kamuina. Toimintamme on ammattilaisten kehittämää, mutta tavallisten aikuisten toteuttamaa. Tuloksena syntyy ainutlaatuisia ystävyyssuhteita, kasvutarinoita ja elämäniloa. 

Koulutukseen sisältyy seuraavat koulutuspäivät:

21.9. klo 18.00-20.00
26.9. klo 18.00-20.00
28.9. klo 18.00-20.00
3.10. klo 18.00-20.00
7.10. klo 10.00-14.00
12.10. klo 18.00-20.00

Ennen koulutuksen alkua jokaiselle kurssilaiselle järjestetään henkilökohtainen alkutapaaminen ja koulutuksen päätteeksi, henkilökohtainen loppukeskustelu. Ilmoittautuneisiin ollaan pian yhteydessä alkukeskustelun sopimiseksi. Huomioithan, että kesälomien takia vastausta voit joutua odottamaan heinäkuun yli.

OmaKamu-toimintamalli on OmaKamu ry:n kehittämä ja toteuttaa toimintaa pääkaupunkiseudulla. Hämeenlinnassa koordinoi Hämeen Setlementti, Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen (STEA) rahoituksella.

Kohderyhmä

Ikä 18-29, Ikä 30-64

Toiminnan muodot

Virkistys ja ajanvietto, Ystävä- ja tukihenkilötoiminta

Kieli

Suomi

Alue

Hämeenlinna
Ilmoittautuminen on pakollista

Elisa Jokinen

Ilmoittautumissähköpostiosoite

elisa.jokinen@hameensetlementti.fi

Ilmoittautumispuhelinnumero

+358505918524

Toiminnan järjestäjä

Hämeen Setlementti ry

Nämä voisivat kiinnostaa sinua