• MATTI VASSINEN - SE JOKU PÄIVÄ VAAN LOPPUU SE RAKKAUS
Hannele Turunen
-22.3.2026

MATTI VASSINEN - SE JOKU PÄIVÄ VAAN LOPPUU SE RAKKAUS

Videoteos ihmisen roolista.

Matti Vassisen videoteoksessa se joku päivä vaan loppuu se rakkaus tarkastelun kohteena on ihmisen rooli yhteiskunnan jäsenenä. Vassinen kysyy työssään, millainen olisi hyvä kasvatus nyky-yhteiskunnan tarpeita ajatellen. Fiktiivisessä teoksessa leikitellään dokumentaarisen ilmaisun keinoin.

Teos on ollut esillä ensimmäisen kerran vuonna 2013. Nyt nähtävä versio on teknisesti viimeistelty päivitys alkuperäisestä.

Matti Vassinen on Pohjois-Karjalan syrjäseudulla asuva valokuvataiteilija ja kuvajournalisti, joka työskentelee yhteiskunnallisten aiheiden parissa.

Avajaiset:

3.3.2026 klo 18-20


Target group

Age group 13-17, Age group 18-29, Age group 30-64, Age group 65-99

Form

Exhibitions

Language

Finnish

Area

Joensuu, North Karelia

Is there a charge?

Free

Taidekeskus Ahjo, Kirkkokatu 23, 80100 Joensuu. Aukioloajat: ti, to, pe, su 11-17, ke 12-19, la, 11-15, ma suljettu. Näyttelyyn on vapaa pääsy.

Organizer of the activity

Joensuu Artist Association

These could interest you