Etsimme vapaaehtoisia apuohjaajiksi mukaan Digi tutuksi -ryhmiin, joissa ikääntyville opetetaan tietokoneen tai tablettilaitteen ja netin käyttöä.

Apuohjaajaksi Digi tutuksi -ryhmiin
Tarvitsemme apuohjaajia auttamaan osallistujia pysymään ryhmän mukana ja kannustamaan heitä uuden oppimisessa. Ryhmät ovat osa Vanhusten Turva säätiön Askel askeleelta kohti yhdenvertaisuutta -hankkeen toimintaan. Hankkeen tarkoituksena on ikääntyvien digiosaamisen tukeminen yksinäisyyden tunteen vähentämiseksi ja osallisuuden vahvistamiseksi.
Ryhmiä järjestetään Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla ja ne kokoontuvat kerran viikossa, kahdeksan viikon ajan. Yksi ryhmäkerta kestää n. 2 tuntia ja toivomme, että voit sitoutua tehtävään koko kahdeksan viikon ajaksi. Seuraavat ryhmät alkavat tammikuussa 2026, viikolla 4, mutta voit tulla tutustumaan toimintaan jo käynnissä oleviin ryhmiin. Aikatauluistasi riippuen voit toimia apuohjaajana yhdessä tai useammassa ryhmässä. Kaikki ryhmät kokoontuvat klo 10 ja 16 välillä.
Target group
Age group 16-17, Age group 18-29, Age group 30-64, Age group 65-99Form
Group guidance, coaching, and teachingLanguage
FinnishArea
Espoo, Helsinki, VantaaIs there a charge?
Free
Learn More
Email address
Telephone number
Web address